Eiropas kiberdrošības mēneša 2022 atklāšana

Eiropas kiberdrošības mēneša 2022 atklāšana

  • 7. oktobris, 2022. gads
  • 0 comments

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību ar kiberdrošību saistītiem jautājumiem, oktobris jau 10. gadu Eiropā tiek atzīmēts kā kiberdrošības mēnesis. Ar devīzi “Desmit kiberdrošības izpratnes veicināšanas gadi” ES iestādes apvieno spēkus, lai ciešāk sadarbotos cīņā pret kiberdraudiem un virzītu starpiestāžu debates par kiberdrošību.

Eiropas savienības Kiberdrošības aģentūra (ENISA) un dalībvalstis organizēs daudzus pasākumus, tostarp konferences, darbseminārus, mācību sesijas, tīmekļseminārus un viktorīnas. Eiropas kiberdrošības mēneša (EKDM) kampaņas galvenais mērķis ir stiprināt ES sistēmu un pakalpojumu noturību, padarot iedzīvotājus par efektīviem ugunsmūriem, un tādējādi spert soli tālāk virzībā uz kiberdrošības ziņā viedāku sabiedrību.

2022. gada temats būs izspiedējprogrammatūra un pikšķerēšana – divas galvenās tendences, kas vērojamas pašreizējā kiberdraudu vidē. Konkrētāk, 2022. gada EKDM mērķis ir vērsties pie speciālistiem vecumā no 40 līdz 60 gadiem visās ekonomikas nozarēs, īpašu uzmanību pievēršot MVU. Tas ir orientēts arī uz Eiropas darījumu aprindām kopumā un cilvēkiem, kuru darbs ir atkarīgs no digitālajām tehnoloģijām un rīkiem.

Digitālajam laikmetam piemērotas Eiropas viceprezidente Margrēte Vestagere: “Daži no lielākajiem riskiem mūsu IT sistēmām un tīkliem var rasties cilvēka kļūdu dēļ. Mācīšanās saglabāt kiberdrošību ir mūsu visu ikdienas uzdevums, un Eiropas kiberdrošības mēnesis palīdzēs mums to sasniegt.”

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieks jautājumos par mūsu eiropeisko dzīvesziņu Margaritis Shins: Eiropas kiberdrošības mēnesis ir pamatdarbība, kas ir daļa no mūsu centieniem palīdzēt ES iedzīvotājiem un ieinteresētajām personām justies droši tiešsaistē.” Rūpēs par ES drošību mēs to aizsargājam ar plašu darbību klāstu, un drošības savienībā mums ir vajadzīgi informēti iedzīvotāji. Šā gada kampaņa palīdzēs ikvienam mācīties un saprast, kā aizsargāt savu ikdienas dzīvi pret jauniem apdraudējumiem, piemēram, izspiedējprogrammatūru.”

Eiropas Savienības Iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons: “Tā kā mūsu sabiedrība kļūst savstarpēji aizvien saistītāka, palielinās arī kiberrisks. Viens no labākajiem veidiem, kā sevi aizsargāt, ir apmācība un kiberpratība, tostarp ikdienas dzīvē. Tieši uz to ir vērsts kiberdrošības mēnesis, un pēdējo 10 gadu laikā tas ir apliecinājis savu nozīmīgumu.”

ENISA izpilddirektors Juhans Lepassārs: “Ja vairāk cilvēku zinātu, kā tos atklāt un kā reaģēt, veiksmīgu tiešsaistes uzbrukumu skaitu varētu ievērojami samazināt. Tieši tāds ir Eiropas kiberdrošības mēneša darbību mērķis. Šogad ieviestās jaunās balvas stimulēs izstrādāt rīkus un kampaņas, lai palīdzētu ES pilsoņiem, un uzlabos to pamanāmību. Tas iezīmē nākamo soli EKDM desmit gadu attīstībā. Uzticamas un kiberdrošas Eiropas veidošana nozīmē arī palīdzēt visiem uzņēmumiem attīstīties drošā digitālajā vidē.”

Lai popularizētu dalībvalstu kampaņas materiālus un vērstu uzmanību uz iesaistīto personu darbībām, ENISA šogad pirmo reizi kampaņas ietvaros pasniedz EKDM balvas.

EKDM balvas

EKDM balvas ir jauna iniciatīva, kas iekļaujas EKDM kampaņas pasākumos. Tās ietvaros procesā iesaistītie dalībvalstu pārstāvji katru gadu balsos par novatoriskākajiem un iespaidīgākajiem materiāliem, kas sagatavoti iepriekšējām EKDM kampaņām.

Labākais video

1. Slovēnija: Darko uzaicina draudzeni doties ceļojumā
2. Beļģija: Paroles ir pagātne. Aizsargā savus tiešsaistes kontus ar divfaktoru autentifikāciju

Labākā infografika
Īrija: Kļūsti par kiberdrošības izmeklētāju

Labākie mācību materiāli
Grieķija: Dārgumu medības pamatskolai

2022. gadā balvas saņēmušie materiāli tiks tulkoti visās ES valodās un no jauna popularizēti šā gada kampaņas laikā. ENISA mērķis ir organizēt šādu konkursu katru gadu.

Kampaņas pasākumi, kurās lietotāji var piedalīties, ir pieejami Eiropas kiberdrošības mēneša tīmekļa vietnē ŠEIT.

#HaDEA #CyberSecMonth #ThinkB4UClick #Choose2BeSafeOnline

Digitālās tehnoloģijas/specializācija:
Kiberdrošība
Digitālo prasmju līmenis:
Pamata
Vidējs
Augsts
Eksperta
Ģeogrāfiskais tvērums - valsts:
Eiropas savienība
Iniciatīvas veids:
ES institucionālā iniciatīva