Jaunās tehnoloģijas Eiropas nākotnes konkurētspējai

Jaunās tehnoloģijas Eiropas nākotnes konkurētspējai

  • 24. februāris, 2025. gads
  • 0 comments

Eiropas Inovācijas padome (EIC) publicējusi 2024. gada ziņojumu par 34 jaunām tehnoloģijām Eiropas nākotnes konkurētspējai. EIC darbojas, lai identificētu, attīstītu un paplašinātu izrāviena tehnoloģijas un uzņēmumus, kas ir būtiski ES politikas prioritātēm, piemēram, zaļajai un digitālajai pārejai, kā arī stratēģiskajai autonomijai. Ziņojumā ir iekļautas jaunās tehnoloģijas, kas ir svarīgas Eiropas nākotnei — zaļās tehnoloģijas, veselības aprūpe, digitālā pārveide, rūpniecības sasniegumi un kosmosa izpēte.

Zaļās tehnoloģijas

No augu bioražošanas līdz mākslīgajai CO2 fotosintēzei, biohibrīdsensoriem un citām agrīnām inovācijām nākamās paaudzes lauksaimniecībā, enerģētikā, klimata tehnoloģijās un būvniecībā — tās ir galvenās jomas Eiropas ilgtspējai. Aktuāls jautājums ir, kā pilnībā izmanto inovāciju potenciālu, virzoties uz noturīgāku un ilgtspējīgāku Eiropas nākotni? Izšķiroša nozīme būs sadarbībai drosmīgu ideju īstenošanā.

Veselības aprūpe

Ziņojumā uzsvērtas jaunās inovācijas veselības biotehnoloģijās, terapijā, medicīniskajās ierīcēs un diagnostikā — galvenās jomas, kas virza veselības aprūpes nākotni Eiropā. Šīs jaunās tehnoloģijas var uzlabot pacientu aprūpi, stiprināt veselības aprūpes sistēmas un risināt globālas veselības problēmas. Šī joma ir saskaņota ar tādām nozīmīgām Eiropas iniciatīvām kā Eiropas veselības savienība un Eiropas veselības datu telpa, un tā atbalsta prioritātes, kas uzlabo sabiedrības veselību un veselības aprūpes noturību. Šīs inovācijas veidos precīzāku, efektīvāku un ilgtspējīgāku veselības aprūpes nākotni – no personalizētās medicīnas līdz progresīvai diagnostikai un terapijai.

Digitālā pārveide, rūpniecība un kosmoss

Ziņojumā ir uzsvērtas galvenās inovācijas progresīvajā ražošanā, mākslīgajā intelektā, kvantu datošanā, pusvadītājos, elektronikā, fotonikā un kosmosa tehnoloģijās. Šīm tehnoloģijām ir izšķiroša nozīme Eiropas digitālajā pārveidē, rūpniecības izaugsmē un ilgtermiņa konkurētspējā. Šī joma ir saskaņota ar galvenajām ES stratēģijām, piemēram, Digitālo tirgu aktu, ES Mikroshēmu aktu un ES Mākslīgā intelekta aktu, No jauniem materiāliem un kvantu tehnoloģijām līdz ar mākslīgo intelektu darbināmai datošanai un kosmosa inovācijām — šie sasniegumi veidos ilgtspējīgāku un drošāku nākotni.

Ziņojuma pilna versija ir pieejama ŠEIT.

Informācija tiešsaistē:
Digitālās tehnoloģijas/specializācija:
Mākslīgais intelekts
Robotika
Tīmekļa attīstība
Mikroelektronika
Digitālās prasmes
Mobilās lietotnes izstrāde
Programmatūra
Kvantu datošana
WiFi
Telekomunikācijas
5G
Mākoņdatošana
Mašīnmācīšanās
Augstas veiktspējas datošana
Virtuālā realitāte
Papildinātā realitāte
Kiberdrošība
Lietu internets
Lielie dati
Blokķēde
Digitālo prasmju līmenis:
Pamata
Vidējs
Augsts
Eksperta
Ģeogrāfiskais tvērums - valsts:
Eiropas savienība
Iniciatīvas veids:
ES institucionālā iniciatīva