Mākslīgā intelekta prasmes un izmantošana darbā

Mākslīgā intelekta prasmes un izmantošana darbā

  • 6. jūnijs, 2025. gads
  • 0 comments

Jaunākajā Digitālo prasmju un darbvietu platformas rīkotajā Digitālo prasmju sarunu sērijā “No politikas līdz praksei: MI pratība un nākotnes darbaspēks” pieredzē dalījās Eiropas Komisijas mākslīgā intelekta (MI) biroja politikas un projekta speciāliste Giulia Carsaniga un Cedefop prasmju un darba tirgus eksperts Konstantinos Pouliakas.

Giulia Carsaniga piedāvāja uz nākotni vērstu skatījumu, kuras pamatā ir MI akts un kuru atbalsta jaunas paraugprakses. Lai stiprinātu sabiedrības uzticēšanos un demokrātiju, ir būtiski dot cilvēkiem iespēju izprast MI sistēmas un atbildīgi mijiedarboties ar tām.

Cedefop eksperts Konstantinos Pouliakas dalījās ar datiem un pirmajiem secinājumiem no mākslīgā intelekta prasmju aptaujas. Pētījuma ietvaros tiek piedāvāts visaptverošs pārskatu par Eiropas Savienībā strādājošo mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošanas paradumiem un kā tas pārveido darbvietas un apmācības pieprasījumu.

“Dati liecina, ka MI izmantošana Eiropā kļūst arvien izplatītāka un ka jādomā par darba pienākumu pārdefinēšanu, nevis cilvēkresursu aizstāšanu,” uzsvēra Konstantinos Pouliakas.

Aptauja liecina, ka aptuveni katrs trešais Eiropas Savienībā strādājošais darba vajadzībām jau izmanto MI rīkus. Lai gan 4 no 10 darba ņēmējiem atzīst, ka ir jāturpina pilnveidot savas MI prasmes, tikai aptuveni 15 % ir saņēmuši ar MI saistītu apmācību. Vēl lielāka ir novērojama starp mazkvalificētiem un vidēji kvalificētiem darba ņēmējiem, gados vecākiem strādājošajiem un sievietēm.

Konstantinos Pouliakas aicināja modernizēt profesionālās izglītības un apmācības (PIA) sistēmas, lai starpnozaru mācību programmās integrētu ar MI saistītas prasmes, apvienojot tehniskās, ētiskās, sociālās un adaptīvās problēmu risināšanas prasmes. Šodien izdarītās izvēles noteiks, vai Eiropas mākslīgā intelekta revolūcija kļūst par stāstu ar kopīgu progresu. Uzņemties vadošo lomu pasaulē, tā ir milzīga iespēja veidojot uz MI balstītu nākotni ar augstu ES konkurētspēju, kuras pamatā ir cilvēka cieņa, iekļaušana un kopīga labklājība.

© Cedefop

Digitālo prasmju līmenis:
Pamata
Vidējs
Augsts
Eksperta
Digitālās tehnoloģijas/specializācija:
Mākslīgais intelekts
Digitālās prasmes
Ģeogrāfiskais tvērums - valsts:
Eiropas savienība
Iniciatīvas veids:
ES institucionālā iniciatīva