Kiberhigēnas pamati

Kiberhigēnas pamati

  • 27. janvāris, 2022. gads
  • 0 comments
Resursi

Aicinot uzņēmumus un privātpersonas pievērst uzmanību ikdienas drošībai ierīcēs, tehnoloģiju un izklaides uzņēmums “Tet” ir izstrādājis rokasgrāmatu “Kiberhigiēnas pamati”, kas ir brīvi pieejama ikvienam. Rokas grāmatas mērķis ir palīdzēt uzlabot sabiedrības zināšanas gan par IT infrastruktūras drošību, gan dažādiem drošības principiem, kas jāievēro darbā digitālajā vidē. Rokas grāmata ir apkopoti praktiski ieteikumi kiberdrošībā ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

“Tet” ir novērojis, ka Latvijas uzņēmumi šobrīd labprātāk investē naudas līdzekļus kibernoziedzībā nevis kiberdrošībā. Ja uzņēmuma datus kiberuzbrukuma rezultātā šifrē, kompānija maksā krāpniekam izpirkuma maksu, lai atgūtu pieeju saviem datiem un sistēmām, nevis parūpējās par drošību iepriekš.

“Diemžēl brīdī, kad dati ir šifrēti, uzņēmumiem nemaz neatliek cita izvēle – tajā brīdī jau ir par vēlu, un bieži datus izglābt nav iespējams citādi kā vien pakļaujoties krāpnieku prasībām,” teic “Tet” valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.

Uzņēmuma mērķis bija mainīt šo attieksmi tādēļ tika izstrādātā rokasgrāmata “Kiberdrošības pamati”, ar kuras palīdzību uzņēmumi un privātpersonas tiek aicināti vērs uzmanību ikdienā uz iekārtu drošību.

Kiberhigēnas pamatos apkopoti materiāli un ieteikumi par tādām tēmām kā:

  • Tīkls – Wifi konfigurācija un drošības uzstādījumi; Publisko tīklu riski;
  • Attālinātais darbs un piekļuve tīklam – Autentifikācija, paroles un lietotāja dati; Attālinātās sesijas (VPN, darbs no mājām);
  • E-pasts un komunikācija – E-pasta drošība; Pikšķerēšana;
  • Iekārtas darbam un privātajām vajadzībām – Iekārtu konfigurācija un drošība; Ierīču pārizmantošana (viens dators gan darba, gan privātajām vajadzībām);
  • Mobilās ierīces un gudrās iekārtas – Viedierīces un lietotāja dati; Gudro iekārtu savienojamība ar ienternetu (lietu internets jeb IoT);
  • Dati – Datu glabāšana (kur un kā glabāt); Datu rezerves kopēšana;
  • Kiberzināšanas pret kiberkrāpniecību – Kiberkrāpniecība un kiberzināšnas (izpirkuma maksa, sociālā inženierija, kriptovalūta)

Rokas grāmata ir pieejama šeit: “Kiberhigiēnas pamati

Informācija tiešsaistē:
Mērķa auditorija:
Darbaspēka digitālās prasmes.
Digitālās prasmes IKT profesionāļiem un digitālajiem ekspertiem.
Digitālās prasmes izglītībā.
Digitālās prasmes visiem
Digitālās tehnoloģijas/specializācija:
Kiberdrošība
Digitālo prasmju līmenis:
Pamata
Vidējs
Augsts
Eksperta
Ģeogrāfiskais tvērums - valsts:
Latvija
Mācību specializācijas virziens:
Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas
Valoda:
Latviešu
Iniciatīvas veids:
Nacionālā iniciatīva
Metodoloģija:

Materiālā apkopoti praktiski ieteikumi kiberdrošībā ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

Mācību resursu veids:
Citi mācību materiāli
Organizācija:
Mērķa grupa:
Jaunieši, skolēni
Uzņēmēji
Dažādās nozarēs strādājošie