Profesiju pasaule: UX/UI dizainers
Profesiju pasaule: UX/UI dizainers
UX (lietotāja pieredzes) / UI (lietotāja saskarnes) dizainers veido tīmekļa vietņu, mobilo aplikāciju, programmatūru, platformu un citu IT risinājumu vizuālo izskatu, vienlaikus nodrošinot arī to vieglu un ērtu izmantošanu, kas atbilst lietotāju vajadzībām.
UX dizains koncentrējas uz to, lai digitālais produktus ir pēc iespējas ērtāks, intuitīvi un patīkami lietojams. Tas ietver lietotāju izpēti, produktā iekļaujamās informācijas organizēšanu un strukturēšanu, lai tā būtu saprotama un viegli atrodama, interakciju dizainu, prototipa veidošanu un lietotāju atsauksmju iegūšanu, kā arī testēšanu, vai dizains atbilst lietotāja vajadzībām un biznesa mērķiem.
UX / UI dizainers darbā
- izprot klienta vēlmes un biznesa mērķus, tas ir, kāda mērķa sasniegšanai klients vēlas radīt digitālo produktu;
- veic un analizē potenciālo produkta lietotāju izpēti (pieejamās informācijas izpēte, intervijas, aptaujas, lietotāju novērošana u.c.);
- izstrādā ērti lietojamas saskarnes un vizuālo noformējumu tīmekļa lapām, aplikācijām, programmatūrām u.c. IT risinājumiem, kas atbilst lietotāju vajadzībām un uzņēmējdarbības mērķiem;
- izstrādā interaktīvus prototipus, lai demonstrētu produktu, iegūst un analizē lietotāju atsauksmes, veic dizaina pilnveidi, lai uzlabotu produktu;
- rada jaunas idejas un radošus risinājumus, tostarp uzlabo esošos produktus;
- ikdienā sadarbojas ar klientiem, izstrādātājiem, testētājiem, projektu vadītājiem un citiem projekta izstrādē iesaistītajiem IT jomas speciālistiem.
Darba un izaugsmes iespējas
UX/UI dizaineram darba iespējas ir jebkurā nozarē, kurā tiek izmantoti digitālie produkti, jo kvalitatīva lietotāja pieredze kļūst aizvien nozīmīgāka. Piemēram, var strādāt tīmekļa vietņu un mobilo lietotņu, interneta veikalu, spēļu saskarņu, dažādu programmatūru izstrādē. Var darboties izglītības, veselības, finanšu, apdrošināšanas jomu aplikāciju vai citu IT risinājumu izstrādē.
UX / UI dizainers var specializēties konkrētu platformu (iOS vai Android) digitālo produktu izstrādē vai specializēties tieši sarežģītu animāciju izveidē.
Ir iespējama arī karjeras izaugsme, piemēram, kļūstot par dizaineru komandas vadītāju vai vadot lietotāju pētījumus, vai sniedzot konsultācijas uzņēmumiem par dizaina stratēģiju izveidi. Var kļūt par mentoru UX / UI dizaineriem, kas tikko uzsākuši darbu šajā profesijā. Tāpat var pasniegt mācību programmas UX / UI dizaina jomā un veidot meistarklases. Profesijas pārstāvji mēdz dibināt arī savus uzņēmumus vai strādāt kā pašnodarbinātas personas (freelance).
Rakstura īpašības, prasmes un kompetences, lai labi veiktu darbu
- Spēja pielāgoties mainīgiem apstākļiem un jaunām tehnoloģijām.
- Nosvērtība un prasme saglabāt emocionālo līdzsvaru.
- Prasme pārliecinoši pamatot savas idejas gan kolēģiem, gan klientiem.
- Spēja izzināt un saprast produkta lietotāju vajadzības un vēlmes.
- Radošums un prasme pievērst uzmanību detaļām.
- Zināšanas un prasmes IT jomā, piemēram, programmēšanā, SQL, u.c.
- Zināšanas par dizaina principiem, lietotāja pētījumiem, informācijas arhitektūru, vizuālo dizainu prototipēšanu un lietotspējas testēšanu.
- Prasme strādāt ar dizaina rīkiem, piemēram, Figma, Figjam, Sketch, Adobe XD un citiem.
Ieteikumi no profesijas pārstāvju darba pieredzes
- UX/UI dizains ir radošs process, taču ikdienas darbā nepieciešamas arī IT jomas tehniskās zināšanas. Tās palīdz efektīvāk sadarboties ar programmētājiem, kā arī labāk izprast produkta dizaina izstrādes tehniskās iespējas un ierobežojumus.
- Darba tirgū plašāks piedāvājums ir UX / UI dizaineriem ar profesionālo pieredzi. Tāpēc jau profesijas apguves laikā būtu vērtīgi meklēt iespējas iegūt darba pieredzi, veidojot dizainu dažādiem IT risinājumiem, piemēram, piedāvāt savus dizaina pakalpojumus nelieliem uzņēmumiem, iestādēm vai organizācijām. Ļoti iespējams plašāku darba pieredzi tā varētu gūt, piedāvājot savu pakalpojumu bez atlīdzības, taču tas būs nozīmīgs ieguldījums turpmākā karjerā un sniegs priekšstatu potenciālajam darba devējam par tavām prasmēm un zināšanām.
- UX / UI dizainera darbā aizvien nozīmīgāku lomu ieņem mākslīgais intelekts (MI). Tas ļauj, piemēram, automatizēt atkārtojošos uzdevumus, ātrāk veidot personalizētus dizainus, ģenerēt krāsu paletes un tekstus. Tāpēc ir jāseko līdzi IT industrijas jaunajām tehnoloģijām un jāievieš tās ikdienas darbā.
- Svarīgi ir meklēt informāciju un nepārstāt mācīties, kā arī apmeklēt nozares pasākumus. Šīs aktivitātes ir veids, kā iegūt jaunu pieredzi, iepazīt citus dizainerus un uzzināt par jaunām iespējām.
- Uzklausi, izvērtē un izmanto konstruktīvu kritiku savu prasmju un zināšanu pilnveidei.
Informācija tiešsaistē:
Mērķa auditorija:
Digitālās prasmes izglītībā.
Digitālās prasmes visiem
Mērķa grupa:
Studenti
Skolotāji; pasniedzēji
Bezdarbnieki un darba meklētāji
Dažādās nozarēs strādājošie
Sabiedrība kopumā
Digitālās tehnoloģijas/specializācija:
Digitālo prasmju līmenis:
Vidējs
Augsts
Ģeogrāfiskais tvērums - valsts:
Mācību specializācijas virziens:
Valoda:
Iniciatīvas veids:
Metodoloģija:
UI dizains koncentrējas uz to, kā digitālais produkts izskatās – vizuālie elementi (krāsas, ikonas, grafiskie elementi u.tml.), animācijas, pārejas, izvietojums, komponentes (pogas, teksta ievades lauki u.tml.).