Izglītojošas kiberdrošības sacensības #KiberPlēsis

Izglītojošas kiberdrošības sacensības #KiberPlēsis

  • 29. janvāris, 2024. gads
  • 0 comments
Labākās prakses

#KiberPlēsis ir izglītojošas kiberdrošības sacensības 48 stundu garumā, ko rīko drošības tehnoloģiju uzņēmums CYBER CIRCLE ar mērķi raisīt jauniešos interesi un iedrošināt izvēlēties kiberdrošību kā savu nākotnes profesiju.

Konkurss ir paredzēts Latvijas jauniešiem vecumā no 16 līdz 24 gadiem, izaicinot sevi un kļūstot par kibertelpas varoņiem, risinot uzdevumus “Capture the Flag” (CTF) formātā. Auditorija tika izvēlēta ar mērķi atklāt talantus vidusskolas vecumā grupā un augstskolas pirmā kursa studentu grupā. Jaunieši, meitenes un puiši, kuri iespējams vēl nav atklājuši paši savus talantus, kā arī nopietni apdomājuši kiberdrošības industriju kā savu nākotnes profesiju.

Izvēlētais sacensību ietvars CTF jeb “Atrodi karogu” ir viens no populārākajiem tehnoloģiju derbija spēles formātiem kibervides un informācijas tehnoloģiju drošības jomā. CTF sacensības ir ar izglītojošu mērķi veidots digitālu mīklu kopums tīmekļa, failu un lietotņu kodā, kur jāmeklē slēptas norādes un detaļas. Šo formātu iecienījuši “baltie” hakeri – tehnoloģiju eksperti un entuziasti, kuri atrod dažāda veida drošības ievainojamības un ziņo, lai tās novērstu un nākotnē uzlabotu drošu digitālo platformu darbu.

Kiberdrošības sacensību uzdevumu kopumi dažādiem sarežģītības līmeņiem sekojošās jomās:

  • Reversā inženierija
  • Tīkla datu ekspertīze
  • Kriptogrāfijas ekspertīze
  • Datu ekspertīze
  • Steganogrāfija

Papildus praktisko iemaņu pārbaudei kibersacensību laikā vairāku kiberdrošības disciplīnu izpildījumā, KiberPlēsis iniciatīva guva ļoti lielu popularitāti starp Latvijas augstskolām un vidusskolām, kā arī Latvijas sabiedrībā kopumā un atsevišķi kiberdrošības kopienā. Tas ir pirmās šāda veida kibersacensības Latvijā.

Sacensības #KiberPlēsis ik gadu pulcē vairāk nekā 50 dalībnieku. Turklāt daži KiberPlēsis 2022 dalībnieki izmantoja iespēja apgūt praksi KiberPlēsis organizatoru uzņēmumā, un viens no dalībniekiem izmantoja iespēju uzsākt karjeru KiberPlēsis organizatoru uzņēmumā vasaras brīvlaikā.

“Kiberdrošība ir kļuvusi par vienu no stratēģiski nozīmīgām nozarēm, kuras aktualitāte pēdējos gados pieaug ne tikai Latvijā, bet globāli. Konkursa mērķis ir Latvijas jauniešos — gan meitenēs, gan zēnos, raisīt interesi un iedrošināt saistīt savu profesionālo karjeru ar perspektīvo kiberdrošības jomu. Mūsdienu varoņi arvien biežāk ir sastopami tieši kibertelpā, tāpēc aicinu jauniešus izmantot šīs sacensības kā platformu savai izaugsmei,” uzsver Aleksandrs Orlovs, CYBER CIRCLE dibinātājs un izpilddirektors.

Nākotnē tiek plānots, ka KiberPlēsis varētu attīstīties arī par citāda formāta sacensībām, iespējams, piedāvājot tās ne tikai kā individuālas sacensības, bet arī komandu sacensības un sacensības starp izglītības iestādēm.

CYBER CIRCLE ir Latvijas kiberdrošības ekspertīzes sniedzējs, kas piedāvā pielāgotus pakalpojumus organizācijām ar mērķi attīstīt un uzlabot kiberdrošību. CYBER CIRCLE CSIRT (Kiberdrošības incidentu reaģēšanas vienība) palīdz organizācijām efektīvi rīkoties drošības incidentu gadījumā, veikt incidentu izmeklēšanu, novērst saistītus riskus un ieviest aizsardzības pasākumus. Par iniciatīvu “KiberPlēsi” organizatori CYBER CIRCLE saņēma 2023. gada balvu no DAIF Latvija “Latvijas Aizsardzības un drošības industriju gada balva 2023’’ un IKT nozares balvu “Platīna pele” kategorijā “Labākā kiberdrošības iniciatīva”.

#KiberPlēsis

Informācija tiešsaistē:
Mērķa auditorija:
Digitālās prasmes izglītībā.
Digitālās prasmes visiem
Digitālās tehnoloģijas/specializācija:
Kiberdrošība
Digitālo prasmju līmenis:
Pamata
Vidējs
Augsts
Ģeogrāfiskais tvērums - valsts:
Latvija
Mācību specializācijas virziens:
Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas
Iniciatīvas veids:
Nacionālā iniciatīva
Finansējuma tips:
Publiskā un privātā sektora partnerība