Iepazīsties ar Eiropas digitālās nedēļas 2023 Latvijā tematiskajām dienām

Iepazīsties ar Eiropas digitālās nedēļas 2023 Latvijā tematiskajām dienām
No 24. līdz 28. aprīlim Latvijā norisināsies ikgadējā informatīvi izglītojošā kampaņa Digitālā nedēļa 2023. Dažādos pasākumu formātos uzņēmumi un iedzīvotāji tiek aicināti attīstīt digitālās prasmes biznesam un nodarbinātībai, aktīvāk izmantot digitālās tehnoloģijas un pakalpojumus, vienlaikus pievēršot uzmanību digitālajai identitātei, drošībai un kritiskajai domāšanai.
“Ekonomikas transformācija un straujā tehnoloģiju attīstība rada vajadzību pēc jaunām prasmēm un zināšanām jebkurā jomā – no visaugstākā līmeņa pētniecības līdz pat sadzīves situācijām. Ja gribam, lai tehnoloģiju pasaule un industrijas darbotos mūsu pašu labā, būtiska ir digitālo prasmju pilnveide – tā jāuzsāk jau pirmsskolā un jāturpina mūža garumā,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.
“LIKTA viena no galvenajām prioritātēm ir iedzīvotāju digitālās prasmes un to veicināšana. Ja pirms desmit gadiem mums bija svarīgi, lai iedzīvotāji apgūst tādas digitālās pamatiemaņas kā datora un interneta lietošana, tad tagad runājam par daudz augstākām un komplicētākām zināšanām, piemēram, mākslīgā intelekta izmantošanu uzņēmumu un katra atsevišķa iedzīvotāja konkurētspējas paaugstināšanā. Eiropas digitālās desmitgades mērķis ir paplašināt uzņēmumu un iedzīvotāju iespējas uz cilvēku orientētā, ilgtspējīgā un labklājīgā digitālajā nākotnē, un mūsu uzdevums ir izmantot visus pieejamos instrumentus šo mērķu piepildīšanai dzīvē,” norāda LIKTA prezidente Signe Bāliņa.
“Mūsu aizvien digitālāk piesātinātajā ikdienā digitālās prasmes ir priekšnosacījums tam, lai mēs kā iedzīvotāji varētu pilnvērtīgi piedalīties sabiedriskajā dzīvē, piekļūt darba iespējām, kā arī pastāvīgi augt personīgajā un profesionālajā dzīvē. Vienlaikus digitālās prasmes ir mūsu dzīves kvalitātes un tautsaimniecības konkurētspējas garants nākotnei, jo šī brīža tehnoloģiju īpaši straujā attīstība vērā ņemami mainīs veidus kā mēs strādājam un dzīvojam,” skaidro Vides aizsardzības un reģionālās attīstības valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols.
Digitālā nedēļa Latvijā tiek organizēta Eiropas Savienības prasmju gada un ALL Digital Weeks 2023 ietvaros un šogad Latvijā notiks jau 14. reizi! Pasākuma norises organizē Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) sadarbībā ar galvenajiem partneriem – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Tet, Latvijas Valsts radio un televīzijas centru un Kultūras informācijas sistēmu centru, kā arī vairāk nekā 150 citiem partneriem – IKT nozares uzņēmumiem, ministrijām un valsts iestādēm, pašvaldībām, bibliotēkām un nevalstiskajām organizācijām. Digitālā karte pieejama šeit.
Atbilstoši Eiropas Komisijas un ALL Digital Weeks 2023 mērķiem šogad Digitālajā nedēļā Latvijā paredzētas šādas tematiskās dienas ar centrālajiem pasākumiem un kampaņas partneru aktivitātēm:
24. aprīlis – Digitālās nedēļas atklāšanas diena
- 11:00 – 12.30 Digitālās nedēļas 2023 atklāšana – Eiropas Prasmju gads Latvijā
- 14:00 – 14.30 Moderno digitālo rīku izmantošana: Power BI un Mākslīgais intelekts
25. aprīlis – Digitālie rīki un prasmes uzņēmējiem
- 10:00 – 13.00 Gudrā Latvija Brančs un meistarklases uzņēmējiem
- 11:00 – 12.00 Raidieraksts ““Mana pieredze mācoties digitālās prasmes – izaicinājumi un to ieguvumi””
- 13:00 – 14:00 Datu kultūra uzņēmumā un analītikas nozīme lēmumu pieņemšanā
- 14:00 – 15:30 Praktiskās apmācības “Sankciju pārbaude soli pa solim”
- 15:00 – 16:00 Praktiskais seminārs “Dokumentu aprites automatizēšanas praktiskie aspekti. Automatizācijas rīka pārskats un demonstrācija”
- 16:00 – 17:00 Praktiskais seminārs “Sankciju kontroles un atbilstību regulatora prasībām automatizācijas rīka apskats un demonstrācija”
- 16:00 – 17:30 Tīklošanās pasākums “Uzņēmuma digitalizācija – pieredze un ieteikumi.”
26. aprīlis – Digitālās drošības diena
- 10:00 – 11.00 Krāpnieciska e-pasta anatomija
- 10:00 – 12:00 Seminārs “Cik labi pazīsti savu klientu”
- 12:00 – 13:00 Biznesa datu drošība un aizsardzība digitālajā vidē
- 13:00 – 14:00 Kā neuzķerties uz ļaundara āķa kiberdrošības okeānā?
- 14:00 – 15.00 Tiešsaistes lekcija vidusskolēniem “Paslēpes ar pikšķerēšanu sociālajos tīklos. Atpazīsti to!”
- 15:00 – 16:00 Lekcija studentiem un pasniedzējiem “Uzņēmuma analīze. Datu iegūšana un izpēte”
- 16:00 – 17.00 Tiešsaistes seminārs komersantiem ““Nacionālie identitātes rīki un eParaksts drošiem biznesa procesiem un klientu apkalpošanai”
27. aprīlis – Digitālās prasmes izglītībai
- 10:00 – 11.30 Seminārs “Lursoft API risinājumi: uzņēmumu, adrešu u.c. datu ielāde, sankciju pārbaužu automatizācija”
- 14:00 – 15.00 Augsta līmeņa digitālo prasmju projekti Latvijas augstskolās
- 15:00 – 16.00 Tiešraide: Mācīšanās platforma skolo.lv – palīgs skolotāja ikdienas darbā
- 16:30 – 17.30 Kā ChatGPT izmantot interaktīvu uzdevumu izveidei skolā?
28. aprīlis – Mediju prasmes un digitālie resursi
- 11:00 – 12:00 “Virtuālie asistenti un tiešsaistes resursi – mūsdienīgs izglītības process no pedagogu skatu punkta!”
Baiba Altena, klientu attiecību vadītāja - 12:00 – 13:00 “Lursoft resursi. Datu ieguve un izpēte studiju procesam”
Līga Lūse-Zambare, pārdošanas daļas vadītāja - 13:00-13:30 Pārtraukums
- 13:30 – 14:00 “Valodas tehnoloģiju rīki tulkošanai un ātrai saziņai ar valsts pārvaldi”
Jānis Ziediņš, KISC direktora vietnieks IT jautājumos - 14:00 – 14:30 “Latvijas Nacionālā arhīva portāla e-resursi”
Arnis Riškovs, KISC datorsistēmu un datortīklu administrators - 14:30 – 15:00 “E-grāmatas – 21. gadsimta lasīšanas izaicinājums”
Sintija Buhanovska, apgāda “Zvaigzne ABC” digitālās nodaļas vadītāja
Centrālajiem pasākumiem ikviens interesents varēs sekot līdzi TVNET portālā, LIKTA Facebook un citās interneta tiešraidēs.
“Digitālā drošība ir tēma, par kuru mērķtiecīgi jāturpina runāt, jo kiberuzbrukumu, tostarp pikšķerēšanas gadījumu, un apkrāpto indivīdu skaits pieaug. Tāpēc LIKTA digitālajā nedēļā uzrunās to auditoriju, kas interneta vidē pavada visvairāk laika – jauniešus –, izglītojot par pikšķerēšanas jaunākajām krāpniecības tendencēm un metodēm sociālajos tīklos. Mums kā uzņēmumam ir svarīgi izglītot sabiedrību, lai tā atpazītu pikšķerēšanas mēģinājumus, kas var beigties gan ar zaudētiem finanšu līdzekļiem, gan sociālo tīklu kontiem,” atklāj “Tet” valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.
“Latvijas valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) ik gadu ir viens no Digitālās nedēļas partneriem. Arī šogad Digitālās nedēļas laikā LVRTC speciālisti organizēs vairākus pasākumus, kā arī ar vieslekcijām piedalīsies semināros Ventspilī, Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un citviet. Digitālajā nedēļā viens no būtiskākajiem uzdevumiem ir aktualizēt dažādu jaunu tehnoloģisku risinājumu pieejamību, bet vēl būtiskāk – iezīmēt šo tehnoloģiju pienesumu ikdienas dzīves, uzņēmējdarbības, efektīvas un pieejamas valsts pārvaldes attīstībā. Izpratne un informācijas pieejamība ir būtiskākais priekšnosacījums, lai iedzīvotāji vēlētos izmēģināt kādu jaunu e-pakalpojumu, risinājumu vai lietotni. Tehnoloģijas radītas, lai kalpotu cilvēkiem, bet, ja iedzīvotājiem pietrūkst zināšanu, iemaņu vai izpratnes par to pielietojumu, viņi var izjust diskomfortu un bažas, kā arī sajūtu, ka no viņiem tiek sagaidīta pārmērīga piepūle. Pēdējo gadu laikā visas tautsaimniecības nozares daudz aktīvāk ir apvienojušas spēkus, lai veicinātu gan digitālo prasmju, gan izpratnes uzlabošanu, kā arī informācijas pieejamību iedzīvotājiem, jo nevienas nozares attīstība vairs nav nošķirama no IKT risinājumu attīstības,” skaidro LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.
Līdztekus centrālajiem pasākumiem kampaņas partneri organizē daudzveidīgus tiešsaistes pasākumus, kas notiks visos Latvijas reģionos – skolās, bibliotēkās, nevalstiskajās organizācijās, pašvaldībās un uzņēmumos, tādējādi bagātinot Digitālās nedēļas 2023 norisi. Dalība visos pasākumos ir bezmaksas.
“Digitālajā nedēļā, kas šogad norisināsies jau 14. reizi, vēlamies uzsvērt publisko bibliotēku nozīmi iedzīvotāju digitālo prasmju pilnveidošanā un veicināšanā. Mēs, Kultūras informācijas sistēmu centrs, visus šos gadus esam bijuši Digitālās nedēļas nacionālais partneris sadarbībā ar pašvaldību publisko bibliotēku tīklu visā Latvijā. Savukārt bibliotekāri ir bijuši aktīvs atbalsts nedēļas pasākumu organizēšanā gan Latvijas pilsētās, gan pagastos. Šo gadu laikā valstī strauji augusi gan digitālās vides pieejamība, gan arī šajā vidē piedāvātās iespējas – elektroniskie resursi un e-pakalpojumi. Un tieši bibliotēkās iedzīvotāji bieži vien iegūst pirmo informāciju un prasmes izmantot digitālās iespējas,” saka Kultūras informācijas sistēmu centra direktora vietnieks IKT jautājumos Jānis Ziediņš.
Eiropā ALL Digital Weeks 2023 norisināsies no 17. aprīļa līdz 7. maijam, tās ietvaros tiešraidē būs iespējams sekot līdzi atklāšanas un noslēguma pasākumiem, piedalīties dažādos konkursos un praktiski izmēģināt digitālo prasmju pašnovērtēšanas testus, būs iespējams piedalīties citos Eiropā organizētajos tiešsaistes pasākumos.
Plašāka informācija par visiem pasākumiem pieejama: www.eprasmes.lv sadaļā “Digitālā nedēļa 2023”, izvēloties interesējošo datumu un tēmu, kā arī, meklējot informāciju ar tēmturiem #eprasmes23, #ADWeeks2023 un #EuropeanYearOfSkills.
Ar nopublicētajiem pasākumiem vietnē www.eprasmes.lv ir iespēja arī dalīties, izmantojot dažādās sociālo tīklu iespējas (Facebook, Twitter, Instagram Telegram u.c.), ko aktīvi aicinām arī darīt!
Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt uz e-pastu eprasmes@likta.lv.