Rūpniecība 5.0 un nākotnes darbs: padarīt Eiropu par nākotnes kvalitatīvu darbavietu centru
Rūpniecība 5.0 un nākotnes darbs: padarīt Eiropu par nākotnes kvalitatīvu darbavietu centru
Ir pieejams Eiropas Komisijas ekspertu grupas pētniecības un inovācijas ekonomiskās un sociālās ietekmes jautājumos (ESIR) politikas ziņojums “Rūpniecība 5.0 un nākotnes darbs: padarīt Eiropu par nākotnes kvalitatīvu darbavietu centru” latviešu valodā, kuru sagatavojusi Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA).
Pieeja “Rūpniecība 5.0” ir būtisks solis Eiropas Savienības (ES) ekonomikas nākotnei, lai nodrošinātu, ka rūpniecība kļūst par galveno, nevis pasīvo pārveides faktoru. Šajā kopsavilkumā tiek aplūkoti daudzi nākotnes darba tirgus aspekti pašreizējās Eiropas Savienības rūpniecības politikas kontekstā.
Publikācijas 1. sadaļā norādīts, ka līdz šim nav pietiekami ņemta vērā darbavietu un prasmju dimensija, kā arī ar to saistītā ietekme uz sabiedrību. Tādējādi ESIR ierosina ES pieņemt visaptverošu stratēģiju “Rūpniecība 5.0”, kuras mērķis ir padarīt sistēmisku rūpniecības pārveidi par nākotnes noturības un ilgtspējas virzītājspēku. Pieejā “Rūpniecības 5.0” nākotnes darbs ir jāiekļauj kā būtiska nākotnes ilgtspējīgas attīstības dimensija, tādā pašā līmenī kā citi būtiski mērķi, piemēram, klimata un bioloģiskās daudzveidības aizsardzība.
Publikācijas 2. sadaļā ir ierosināta pakāpeniska pieeja darbavietu integrēšanai ES rūpniecības politikā gan ES, gan reģionālā līmenī. Šāda pieeja palīdzētu politikas veidotājiem diskusijās par tādiem jautājumiem kā “Kāda nākotne?”, “Kādas darbavietas?” un “Kādas prasmes?”.
ESIR ierosina metodes, kā veicināt jauno tehnoloģiju un inovāciju attīstību, kā arī izmantot nākotnes darbavietu radīšanas potenciālu, ņemot vērā arī Eiropas valstu reģionālās īpatnības. Turklāt pieņemtais Neto nulles emisiju industrijas akts un izveidotā Ad-hoc akadēmija ir nozīmīgs solis darba tirgū nepieciešamo prasmju attīstīšanai.
ESIR politikas ziņojums latviešu valodā pieejams ŠEIT.
Dokumenta lokalizācija latviešu valodā nodrošināta Eiropas Komisijas finansētā projekta “European Platform for Digital Skills and Jobs in Latvia” (nr. 2020-LV-IA-0217) ietvaros.
#EiropasKomisija #ESIR
Informācija tiešsaistē:
Mērķa auditorija:
Digitālās prasmes IKT profesionāļiem un digitālajiem ekspertiem.
Digitālās prasmes izglītībā.
Mērķa grupa:
IKT speciālisti un profesionāļi
Dažādās nozarēs strādājošie
Sabiedrība kopumā
Digitālās tehnoloģijas/specializācija:
Digitālās prasmes
Digitālo prasmju līmenis:
Vidējs
Augsts
Eksperta
Ģeogrāfiskais tvērums - valsts:
Mācību specializācijas virziens:
Iniciatīvas veids:
Publikācijas veids:
Vispārīgi norādījumi